درباره مرد اول؛ رویارویی با مرگ در دنیایی ناشناخته

به گزارش وبلاگ کلاس 6، روزنامه ایران - وصال روحانی: مرد اول که در هفته های اخیر از پرفروش ترین فیلم های سینمایی جهان بوده و ساخته جدید دیمی ین چازل کارگردان 33 ساله امریکایی است، به زندگی و دستاوردهای نیل آرمسترانگ می پردازد که 49 سال پیش به نخستین انسانی تبدیل شد که پا روی کره ماه گذاشته است.

درباره مرد اول؛ رویارویی با مرگ در دنیایی ناشناخته

این مسأله زمانی محقق شد که سفینه آپولو 11 با هدایت سازمان فضایی امریکا (ناسا) و با در برداشتن این فضا نورد آرام و درون گرا و همچنین باز الدرین و مایکل کالینز راهی ماه شد و در 21 جولای سال 1969 به مقصد رسید و باز الدرین چون فقط 20 دقیقه دیرتر از آرمسترانگ از مدول ماه نشین (که از پیکر آپولو11 جدا و پس از اتمام مأموریت اش دوباره به آن الصاق شد) پیاده گشت، عنوان مرد اول را به وی سپرد.

هنوز درباره صحت ادعاهای امریکا در مورد سفرها و مأموریت های آپولو ها و منجمله آپولو11 تردیدهایی وجود دارد و فیلم کاپریکورن یک که در سال 1978 عرضه شد، این فرضیه را مطرح می نماید که سفر انسان به کره مریخ که موضوع اصلی این فیلم است، اصلاً رخ نداده و توسط متخصصان دنیای فیلم و سینما به قصد تبلیغ به سود امریکا و برتر جلوه دادن این کشور در یک استودیو تجسم و بازسازی و تصویر برداری شده و همین فرضیه به آپولوها هم منتسب شده است.

با این حال کاراکتر نخست فیلم مرد اول مردی است که برخلاف محیط بزرگ پیرامونش احساس اندکی از خود بروز می داد و کم حرف بود. دلیل سکوت و غم گرایی نیل آرمسترانگ این بود که بچه دوساله او براثر ابتلا به سرطان مغز، بسیار زود وی و همسرش جانت (با بازی کلرفوی) را تنها گذاشت و از این دنیا رفت و با اینکه آرمسترانگ سعی می کرد هرگز در این باره صحبت نکند و در این راستا خودش را درکارش و سایر مشغله ها غرق می کرد، اما وجود وی تا سرانجام عمرش از این واقعه تلخ متأثر بود.

مشخصات فیلم:

  • عنوان: مرد اول، ّFirst Man
  • محصول: کمپانی های یونیورسال، دریم وورکز و تمپل هیل اینترتین منت
  • تهیه کنندگان: ویک گادفری، مارتی بوون و ایزاک کلاسنر
  • سناریست: جاش سینگر براساس کتاب رمان مرد اول نوشته جیمز آر هانسن
  • کارگردان: دیمی ین چازل
  • مدیر فیلمبرداری: لاینوس سندگرن
  • تدوینگر: تام کراس
  • موسیقی متن: جاستین هورویتز
  • طول مدت: 141 دقیقه
  • بازیگران: رایان گاسلینگ، جیسن کلارک، کلرفوی،کایل چندلر، کوری استول، شیریان هیندز، کریستوفر ابوت، پاتریک فوگیت، لوکاس هاس، شیا ویگهام، برایان دارسی جیمز، جی دی اورمور و جان دیوید والن.

در مسیری نو

انعکاس این مسائل و احساس ها در فیلم مرد اول از طریق سناریویی صورت می گیرد که جاش سینگر نوشته و او هنرمندی است که در پیشینه اش مشارکت در سریال هایی تلویزیونی همچون Fringe و بال غربی هم دیده می شود.

پس از آن سینگر تلاش اش را متمرکز بر وقایع و لحظاتی تاریخی کرده که شرایط و محیط اجتماعی امریکا در برخی کشورهای دیگر غربی را تغییر داده و در مسیری نو قرار داده است و نمونه های روشن آن فیلم های در مرکز توجه و پست هستند که اولی اسکار برترین فیلم سال 2014 را کسب کرد و دومی پرده از تخلفات در کاخ سفید در اوایل دهه 1970 از طریق تمرکز بر فعالیت های افشاگرانه روزنامه هایی مطرح همچون واشینگتن پست و نیویورک تایمز برداشت.

گام نهایی

در سال 1968 بود که آرمسترانگ برای هدایت سفینه آپولو11 در سفر به ماه انتخاب شده از یک سو، از چندی قبل از آن در تمرین برای فرود در محیطی شبیه به ماه تا مرز مرگ پیش رفته بود و از جانب دیگر برخی ناکامی های دیگر، آپولو یک و آپولو 7 را هم در رسیدن به اهداف شان ناپیروز ساخته بود، با این حال قرار بود آپولو11 گام نهایی را بردارد و بر کره ماه بنشیند و چون شرایط نامساعد نشان می داد، آرمسترانگ به توصیه همسرش به پسران خردسال خود توضیح داد که شاید بازگشتی برای او در کار نباشد.

قضیه برعکس شد و آپولو طبق برنامه در روز چهارم سفرش به ماه رسید و سفینه کوچکی که آرمسترانگ و الدرین سوار آن شده بودند، بر سطح ماه فرود آمد و آرمسترانگ بعد از قدم زدن روی ماه گردنبند باقی مانده از کارن، دخترک کوچک از دست رفته اش را به سطح ماه پرتاب کرد تا یادگاری از او و شاید هم نشانه ای از یک زندگی ابدی و خیالی در ماه باشد.

در بازگشت به زمین مسئولان ناسا آرمسترانگ، الدرین و مایکل کالنیز را در قرنطینه قرار دادند تا فقط پس از کسب اطمینان از سلامتی شان آنها را به خانه هایشان بفرستند؛ اتفاقی که آنها را دست نیافتنی تر کرد.

رنج و شادی

دیمی ین چازل در ایفای نقش آرمسترانگ بسیار پیروز است و این تکرار توفیقی است که او در لالالند در عرصه ای کاملاً متفاوت (یک فیلم موزیکال) برای خود و چازل تجربه کرده بود.

با این حال جاش سینگر که قصه آپولو11 را با تمی توأمان از رنج و شادی نگاشته، تصریح کرده که دلیل اصلی کشیده شدنش به پروژه مرد اول حضور چازل در مقام طراح و کارگردان بوده است.

سینگر می گوید: چازل چند کار قبلی مرا دیده و پسندیده بود و به همین سبب زنگ زد و پرسید آیا تمایلی به نوشتن سناریوی مرد اول دارم یا خیر.

او تأکید داشت که به جای شعار دادن و پرشکوه توصیف کردن سفر آپولو11 قصد دارد چالش ها و سختی های آن سفر را به تصویر بکشد.

کار سینگر وقتی سخت تر شد که فهمید اطلاعاتش درباره آرمسترانگ و دستاوردهایش اندک تر از آن است که بتواند یک روایتگر کامل برای این فیلم و داستان آن باشد.

این چنین بود که سینگر شروع به خواندن هر کتاب و جزوه و مطالب روزنامه ها درباره آرمسترانگ کرد و این بخصوص شامل کتابی شد که جیمز آر هانسن درباره آرمسترانگ نوشته و نام آن نیز مرد اول است و همین کتاب منبع و مبنای اصلی سناریوی سینگر قرار گرفته است.

مرگ مقابل چشم هایش

این چنین بود که سینگر به آرامی دریافت دخترک از دست رفته آرمسترانگ به چه شیوه زندگی و رفتار این مرد را عوض کرده و او چاره کار را در مشارکت در سفینه آپولو11 یافته است تا زندگی را به گونه ای دیگر برای زنده ها در کره خاکی تعریف و ترسیم کند.

در میان همکاران آرمسترانگ سه نفر در ماه های منتهی به سفر او با آپولو11 جان باخته بودند و خود او نیز در سفر یکی از جمینی ها (سفینه هایی که امریکا قبل از آپولوها و همزمان با آنها برای اکتشافات به فضا می فرستاد) مرگ را آشکارا مقابل چشمش دیده بود.

عشق به پرواز

باور سینگر این است که آرمسترانگ قبل از آنکه یک فضانورد درجه یک باشد، یک مهندس پرواز بود و به هنر پرواز عشق می ورزید و بیش از آنکه چنین مهندسی باشد، مردی اهل فکر و مطالعه و ریشه یابی مسائل بود.

با چنین نگرشی است که در سناریوی سینگر و تصاویر چازل در عین اعجاب کشف ناشناخته ها در فضا، خطر و حس یک مرگ محتمل در جریان این مأموریت احساس می شود و تلاش سه فضانورد مستقر در آپولو11 در عین متکی بودن بر داده های علمی، تلاشی عظیم برای زنده ماندن در تقابل با خطرات بزرگ احتمالی مانند خراب شدن سفینه و بدفرجام شدن مأموریت سفر به ماه است.

این سفری است که هیچ کس نمی توانست تضمینی را در آن بجوید و آن را شاهکار بنامد یا فاجعه.

رو به فضای نامتناهی

آن چه قطعی می نماید، تخصص و لذت سینگر در نقب زدن به تاریخ و تشریح اتفاقات و آدم هایی است که در مقاطعی حساس دست به کار مهمی زده اند.

سینگر در این باره می گوید: با وجود این من هیچ غروری ندارم و تأکید می کنم که هنوز در حال آموختن هستم.

از بس درباره آپولو ها و سفینه های قبل از آنها یعنی جمینی ها تحقیق و کسب اطلاعات کردم که فکر می کنم اینک قادرم حداقل یک هواپیما را به سلامت برانم.

این بسیار مهم است که دینامیسم ها و قوه محرکه دنیا و شئون مختلف آن را درک و بر آن اساس حرکت کنید. وجوه انسانی این ماجراها هم بسیار مهم است.

اینکه نقش بشر را در شکل گیری این اتفاقات بیابید و آن را هم بدرستی تعریف کنید، وظیفه مسلم و بدیهی شما است.

در مورد آرمسترانگ باید بگویم که او برخلاف اهمیت و سر وصدای فراوان کارش، مردی معمولی بود و خانواده اش هم عادی بودند و جاه طلبی نداشتند.

جاش سینگر همچنین می گوید حس و حال او در زمان نوشتن سناریو نیز شبیه به وضعیت آرمسترانگ بود زیرا خودش را در اتاق و شرایط محدودی حبس کرد که آرمسترانگ، الدرین و کالینز چیزی شبیه به آن را درون سفینه در راه رسیدن به ماه داشتند.

همه چیز از پشت پنجره و رو به فضای نامتناهی مشاهده می شد.

منبع: برترین ها

به "درباره مرد اول؛ رویارویی با مرگ در دنیایی ناشناخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره مرد اول؛ رویارویی با مرگ در دنیایی ناشناخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید