زمان طلایی درمان سکته مغزی حاد زیر 4.5 ساعت است

به گزارش وبلاگ کلاس 6، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تاکید بر مراجعه سریع افراد مشکوک به سکته مغزی به مراکز درمانی منتخب، گفت: زمان طلایی نجات بیماران سکته مغزی ایسکمیک زیر 4 ساعت و نیم است.

زمان طلایی درمان سکته مغزی حاد زیر 4.5 ساعت است

به گزارش خبرگزاری مهر، علی امینی، از انجام مانور سکته مغزی حاد (کد724) در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهدای تجریش اطلاع داد و اضافه نمود: این عملیات درمانی از زمان ورود بیمار به اورژانس بیمارستان تا زمان تزریق دارو 17 دقیقه به طول انجامید که از نظر زمانی از استانداردهای جهانی(45 دقیقه) بسیار مطلوبتر است.

وی با اشاره به زمان طلایی در درمان سکته مغزی حاد تاکید نمود: زمان طلایی برای تزریق r-tPA و کاهش عوارض در بیماران مبتلا به سکته مغزی ایسکمیک زیر 4,5 ساعت است و پس از این زمان تزریق دارو هیچ تاثیری در کاهش عوارض ناشی از سکته مغزی ندارد.

به گفته امینی، اورژانس تهران هنگام مواجهه با بیمار مشکوک به سکته مغزی، کد 724 را به بیمارستان مربوطه (محل انتقال بیمار) اعلام می نماید، سپس بیمار به مرکز مذکور منتقل شده و سیر درمان وی آغاز می گردد.

این نورولوژیست بیمارستان شهدای تجریش عدم مراجعه به مراکز درمانی در زمان طلایی برای آغاز تزریق r-tPAیا مراجعه به مراکز نابجا و غیرمنتخب درمان سکته مغزی را از اشکالات عمده در روند درمان بیماران مبتلا به سکته مغزی برشمرد و به هموطنان توصیه کرد: به محض مشاهده علایمی نظیر کج شدن عضلات صورت، ضعف حرکت بازو و اختلال تکلم در افراد خانواده خود سریعا با اورژانس تهران تماس گرفته و وضعیت بیمار را اطلاع دهند تا بیمار سریعا به مراکز منتخب درمان سکته مغزی انتقال داده گردد.

وی تاکید نمود: با توجه به اینکه تزریق آمپول r-tPA و پروسه درمان این بیماران فعلا در بیمارستان ها و مراکز درمانی دانشگاهی و دولتی انجام می پذیرد، افراد در صورت مشاهده علایم مذکور باید سریعا به این مراکز منتقل شوند تا اقدامات درمانی لازم در زمان طلایی برای کاهش واضح عوارض سکته مغزی نظیر فلج یکطرفه بدن و اختلال تکلم شدید صورت پذیرد.

امینی اعلام نمود: در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی سه بیمارستان شهدای تجریش، لقمان حکیم و امام حسین(ع) به عنوان بیمارستانهای منتخب درمان سکته مغزی به ارایه خدمت رسانی به بیماران و اجرای پروتکل درمان بیماران مبتلا به سکته مغزی مشغول هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به دومین مانوری که در بیمارستان شهدای تجریش با همکاری پرسنل و کادر درمان اجرا شد، گفت: در این عملیات، درمان بیمار نمادین مشکوک به سکته مغزی حاد پس از انتقال به بیمارستان و انجام اقدامات تشخیصی و اعلام کد 724 سریعا آغاز شد و پروسه درمان از زمان ورود بیمار به بیمارستان تا آغاز تزریق 17 دقیقه بطول انجامید که در مقایسه با استانداردهای جهانی بسیار مطللوب است.

منبع: همشهری آنلاین

به "زمان طلایی درمان سکته مغزی حاد زیر 4.5 ساعت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان طلایی درمان سکته مغزی حاد زیر 4.5 ساعت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید