ساخت دیوار حفاظتی در محوطه تاریخی ریوی شروع شد

سرپرست هیئت باستان شناسی در منطقه ریوی از شروع ساخت یک دیوار حفاظتی به منظور حفاظت اضطراری از بنای خشتی مربوط به دوره هخامنشی که در محوطه تاریخی ریوی قرار گرفته است، اطلاع داد.

ساخت دیوار حفاظتی در محوطه تاریخی ریوی شروع شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، محمدجواد جعفری گفت: محوطه تاریخی ریوی بقایای یک شهر تاریخی از دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی است که با شماره 720 در سال 1346 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

جعفری با بیان اینکه در دهه 60 شمسی سه کوره آجر پزی در این محوطه تاریخی مستقر شدند، بیان کرد: متأسفانه این کوره های آجرپزی بیش از 30 درصد از مرکز و جنوب محوطه را تخریب کردند.

وی با اشاره به اینکه روند تخریب و گسترش کوره های آجر پزی از سال 1385 متوقف شد، اضافه کرد: با همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برنامه مطالعه، حفاظت و ایجاد سایت موزه گردشگری در محوطه تاریخی ریوی با مشارکت موسسه باستان شناسی آلمان از 1391 شروع شد و هر ساله ادامه دارد.

وی گفت: ساخت دیوار حفاظتی در محدوده تپه ریوی با هدف جلوگیری از رانش و فرونشست تپه ای است که یک بنای عظیم خشتی از دوره هخامنشی بر روی آن قرار گرفته است.

منبع: میراث آریا

به "ساخت دیوار حفاظتی در محوطه تاریخی ریوی شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دیوار حفاظتی در محوطه تاریخی ریوی شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید