ظریف: تفکر تعامل با غرب اعتبارش را در ایران از دست داده است

به گزارش وبلاگ کلاس 6، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با رادیو NPR تصریح نموده تفکر تعامل با غرب اعتبارش را در ایران از دست داده است.

ظریف: تفکر تعامل با غرب اعتبارش را در ایران از دست داده است

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل وبلاگ کلاس 6، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با رادیو ملی آمریکا (NPR) توضیح داد که بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای و عمل نکردن کشورهای اروپایی به وعده هایشان برای جبران تبعات خروج آمریکا، تفکر تعامل با غرب اعتبارش را در ایران از دست داده است.

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار NPR که پرسید آیا شخص او در اثر خروج آمریکا از توافق هسته ای اعتبارش را در داخل ایران از دست داده گفت: تعامل [با غرب] اعتبارش را در داخل کشور [ایران] از دست داده است. مردم دیگر نگاهشان به تعامل با جامعه بین المللی نیست: [نگاهشان] به آمریکا [نیست] به دلیل اینکه به قولش عمل نکرد و به اروپایی ها [هم نیست] به خاطر اینکه آنها نتوانستند در برابر آمریکا ایستادگی نمایند.، بنابراین، بله، تعامل [با غرب] اعتبارش را از دست داده و بر همین اساس، من هم اعتبارم را از دست داده ام.

دولت ترامپ 18 اردیبهشت ماه سال گذشته به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و تحریم های معلق شده به موجب این توافق را علیه ایران احیا کرد. این تحریم ها از مردادماه و آبان ماه سال گذشته اجرایی شده اند.

در بیش از یک سالی که از خروج آمریکا از برجام می گذرد کشورهای اروپایی نتوانسته اند به تعهدات و وعده های خود خود برای برخوردار کردن ایران از عواید مالی مدنظر در برجام عمل نمایند.

در چنین شرایطی شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه ای روز 18 اردیبهشت ماه امسال به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف 60 روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل ننمایند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست. تهران تا کنون در دو گام از تعهدات هسته ای خود کاسته و به طرف های برجام هشدار داده در صورتی که برای تغییر وضعیت اقدام ننمایند باز هم از تعهدات خود در توافق هسته ای خواهد کاست.

مقام های بعضی از کشورهای اروپایی تصمیم ایران برای کاستن از تعهدات خودش را شتابزده توصیف نموده و گفته اند ایران بهتر بود برای برخوردار شدن از عواید توافق هسته ای تا دور بعدی انتخاب ریاست جمهوری آمریکا صبر می کرد، زیرا بعضی از نامزدهای حزب دموکرات وعده داده اند در صورت پیروزی در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 کشورشان را به توافق هسته ای با ایران بازخواهند گرداند.

ظریف در مصاحبه با NPR توضیح داد که ایران روی رأی نیاوردن ترامپ حساب باز ننموده است. او گفت: ایران نباید روی خروج ترامپ از قدرت حساب باز کند. ظریف گفت شخصا برای پیروزی ترامپ در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیش از 50 درصد شانس قائل است.

محمد جواد ظریف پیش از این هم در مصاحبه با بلومبرگ گفته بود که ایران منتظر خروج ترامپ از قدرت نیست زیرا هیچ کشوری با عقل سلیم برنامه هایش را روی چیزی که کنترلی بر آن ندارد قرار نمی دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار NPR مبنی بر اینکه تهران چه برنامه ای برای اعمال فشار بر آمریکا جهت کاستن از تحریم ها دارد گفت: کاری که ما می توانیم انجام دهیم مقاومت در برابر تحریم های آمریکا است. در حال حاضر اقتصاد ما کمتر از سال گذشته تحت فشار است چون آمریکا روالش را ادامه داده و ما به آن عادت نموده ایم. ارزمان در حال با ثبات شدن است، نرخ رشدمان دارد بهتر می گردد، و نرخ بیکاری دارد بهبود پیدا می نماید.

ظریف در پاسخ به این سوال که ایران نمی تواند تا ابد بدون پول نفت باقی بماند گفت که هدف ایران بی احتیاج شدن از وابستگی به درآمدهای نفتی است و آمریکا فقط دارد این هدف را تسریع می نماید.

وزیر خارجه ایران همچنین ادعای خبرنگار NPR درباره اینکه ایران به دنبال تحت فشار قرار دادن آمریکا در منطقه خلیج فارس است را رد کرد و گفت: ما به دنبال تحت فشار قرار دادن هیچ کس نیستیم، چون ما داریم صرفاً کار خودمان را انجام می دهیم. روشن است کشوری که 1500 کیلومتر خط ساحلی در خلیج فارس دارد برای تأمین امنیت در آن منطقه از اهمیت محوری برخوردار است. ما قوی ترین کشور در آن منطقه هستیم و بدون ما، شما در منطقه امنیت نخواهید داشت.

ظریف همچنین هشدار داد در صورتی که آمریکا جنگی با ایران را شروع کند، خودش طرفی نخواهد بود که آن را به خاتمه خواهد رساند. او گفت: آمریکا می تواند شروعگر جنگ با ایران باشد، اما تمام نماینده آن نخواهد بود. این واقعیت تاریخ است.

وزیر امور خارجه ایران در خاتمه تأکید کرد ایران به دنبال جنگ نیست، اما این به معنی آن هم نیست که ایران از جنگ فرار می نماید.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ظریف: تفکر تعامل با غرب اعتبارش را در ایران از دست داده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: تفکر تعامل با غرب اعتبارش را در ایران از دست داده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید