40درصد کسانی که به زندان وارد می شوند، سیکل دارند

به گزارش وبلاگ کلاس 6، رئیس سازمان زندان ها گفت: 40درصد کسانی که به زندان وارد می شوند سواد سیکل دارند و این موضوع به نحوی با آموزش و پرورش مرتبط است چراکه با شکست درسی، افراد مجرم شده اند.

40درصد کسانی که به زندان وارد می شوند، سیکل دارند

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ کلاس 6، رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه با رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور دیدار و مصاحبه کرد.

در این دیدار اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان ها با اشاره به خلا های پژوهشی و اعلام نیاز های سازمان زندان ها به بحث فرآیند تحقق مجازات جایگزین حبس اشاره کرد و گفت: ظرفیت استفاده از مجازات جایگزین هم اکنون هم استفاده نمی گردد و عمده ترین علت آن به فرهنگ قضات بر می گردد. ما بایستی برنامه ریزی کرده و نگاه قضات را عوض کنیم لذا می بینیم طبق آمار در قانون جدید قرار تامینی از 5 به 15 ارتقا پیدا کرده در حالی که کمتر از سه درصد به قرار های جدید توجه شده و 97 درصد از قرار های قبلی استفاده می کنند. این یعنی عمدتا به قوانین جدید توجه نمی گردد.

رییس سازمان زندان ها با اشاره به اینک باید قضات جوان را با مقوله زندان و آسیب ناشی از آن آشنا کنیم و در حوزه جذب قضات هم کار پژوهشی انجام گردد، افزود: بایستی کار پژوهشی در حوزه آموزش قضات انجام گردد یعنی کار های عملیاتی تر برای کارآموزان قضایی انجام گردد و مسائل ورود افراد به زندان، تشکیل پرونده و توجه جرم به افراد برای آن ها تبیین گردد.

وی ضمن بازشناسی آسیب موجود در این زمینه توضیح داد: باید یک کار جدی صورت گیرد و دروس دوره کارآموزی مجدد تغییر کند تا نگاه تحولی ریاست قوه تحقق یابد.

جهانگیر ضمن اعلام دیگر نیاز پژوهشی حوزه سازمان زندان ها که مرتبط با آموزش مدیران و سرپرستان است، ادامه داد: گاهی قاضی سرپرست و مدیر می گردد بنابراین نیاز داریم فعالیت میان رشته ای هم انجام گردد. حتما باید آموزش های مدیریتی در بحث های پژوهشی آورده گردد چراکه قضات بعدا در حوزه های مختلف قضایی مدیر می شوند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود دو ماموریت پژوهشی بیرونی و درونی در حیطه سازمان زندان ها را تعریف کرد و در توضیح بیشتر گفت: گاه قوانین منجر به تولید جرم می گردد لذا قانونگذار، سازمان زندان ها را موظف به آسیب شناسی ورودی های زندان کرده که باید در حوزه های مختلف اجرا شده و طبق قانون به مراجع قانونی اطلاع رسانی گردد. از سوی دیگر باید شرایط بازاجتماعی شدن یک زندانی را فراهم کنیم تا نرخ بازگشت به زندان را کاهش دهیم و تکرار جرم رخ ندهد. در نتیجه دو کار پژوهشی می توان انجام داد تا افرادی که قبلا پیروز بودند و امروز زندان هستند مورد آسیب شناسی قرار گیرند.

جهانگیر با ذکر مثالی در این موضوع افزود: برخی از مجرمین اقتصادی مدعی علم داشتن به خلا های قانونی در برخی مراکز هستند که می توان از همین ها استفاده کرد یا با استفاده از اطلاعات علمی نخبگان حاضر در زندان حوزه پیشگیری را تقویت کرد. در زندان در عین وجود تهدید فرصت های فراوانی وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد.

موضوع دیگر مورد اشاره از سوی رییس سازمان زندان ها اصلاح قانون در بحث مبارزه با مواد مخدر و حذف مجازات اعدام بود. وی در این خصوص گفت: اکنون با تحقق این قانون، باید کار پژوهشی گردد تا ببینیم اصلاح قانون میزان مواد مخدر و مجرمان را کاهش داده یا خیر؟!

وی به تشکیل پرونده های مختلف زندانیان در مبادی ورودی اشاره کرد و گفت: 40درصد کسانی که به زندان وارد می شوند سواد سیکل دارند و این موضوع به نحوی مرتبط با آموزش و پرورش می گردد که چرا با شکست درسی افراد مجرم شدند. این ها باید در حوزه پژوهشی مورد توجه قرار گیرد و کم کاری دستگاه های متناظر را گوشزد کرد.

جهانگیر به ارائه آمار دیگری در حوزه خانواده های زندانیان اشاره و گفت: در سال تعداد زیادی از همسران زندانیان دادخواست طلاق می دهند که این یک آسیب است. مدتی است ما یک کاری شروع کردیم تا با ارائه هر دادخواست طلاق مددکاران به سراغ همسران زندانی بروند و ببینند چرا دادخواست طلاق داده است؛ لذا اطلاعات پژوهشی مهم است و باید دید چه اتفاقاتی در زندان می افتد که آسیب زا است و با تمرکز روی آن از وقوع آسیب ها جلوگیری کرد.

رییس سازمان زندان های کشور با اعلام نیاز های پژوهشی این نهاد در حیطه کاهش جمعیت کیفری، آموزش قضات و قانونگذاری ها، تشکیل کارگروهی مشترک میان پژوهشگاه و سازمان زندان ها را ضروری دانست و دکتر علم الهدی، در این زمینه اظهار کرد: پژوهشگاه قوه قضاییه با جایگاه علمی موجود و استفاده از ظرفیت و پشتوانه علمی توانایی انجام این ماموریت ها را خواهد داشت.

در ادامه علم الهدی رییس پژوهشگاه قوه قضائیه ضمن اعلام آمادگی پژوهشگاه قوه قضائیه برای شناسایی و تامین نیاز های پژوهشی سازمان زندان ها اظهار کرد: پیشنهاد می گردد کمیته ای مشترک برای تبیین دقیق موضوعات به صورت دقیق تر تشکیل گردد.

وی افزود: با شناخت نیاز های پژوهشی سازمان زندان ها، همکاری خوبی صورت خواهد گرفت و از موازی کاری جلوگیری خواهد شد.

علم الهدی با اشاره به پروژه های پژوهشی اجرا شده در پژوهشگاه برای سازمان زندان ها، گفت: یک پروژه سه مرحله ای در مورد آسیب شناسی مجازات جایگزین حبس در حال انجام است که فاز اول این پروژه کتاب شد و فاز های بعدی در حال انجامست.

رییس پژوهشگاه قوه قضائیه تاکید کرد: همچنین طبق سیاست های اعلام شده به پژوهشگاه، ما نباید محدود به حوزه های حقوقی باشیم بلکه طبق ماموریت معین شده از سوی ریاست دستگاه قضایی کشور، پژوهشگاه در موضوعات غیر حقوقی مورد نیاز هم باید پژوهش انجام دهد.

محمد سرگزی معاون اجرایی پژوهشگاه قوه قضائیه نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه مطالعات و پژوهش هزینه های دستگاه قضا را کاهش خواهد داد، اظهار کرد: باید با همکاری های مشترک، نیاز های مطالعاتی شناسایی گردد تا از این طریق هزینه های قوه کاهش پیدا کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "40درصد کسانی که به زندان وارد می شوند، سیکل دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40درصد کسانی که به زندان وارد می شوند، سیکل دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید