5 دانشمند پر استناد ایرانی معرفی شدند

به گزارش وبلاگ کلاس 6، تامسون رویترز هر سال پراستنادترین پژوهشگران دنیا را که نشان دهنده برخی از پرنفوذترین مغزهای علمی دنیا است، معرفی می نماید.

5 دانشمند پر استناد ایرانی معرفی شدند

با محاسبات زیرنظام طلایه داران علم (ESI) در حدود سه هزار و 126 پژوهشگر به کسب این موفقیت نایل آمده اند. معیار انتخاب پژوهشگران پراستناد، رتبه بندی در میان یک درصد مقالات پراستناد هر رشته موضوعی در دهه گذشته است.

در میان سه هزار و 126 پژوهشگر پراستناد دنیا از جمهوری اسلامی ایران تنها پنج پژوهشگر پراستناد معرفی شده است که دکتر جعفر مهراد، رئیس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز اسامی آنها را به توضیح زیر بیان کرد:

1 ـ داوود دومیری گنجی در رشته مهندسی از دانشگاه فنی بابل

2 ـ مجید اسحاقی گرجی در رشته ریاضیات از دانشگاه سمنان

3 ـ مهدی دهقان در رشته مهندسی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

4 ـ مهراورنگ قائدی در رشته مهندسی از دانشگاه یاسوج

5 ـ سعید عباس بندی در رشته ریاضیات از دانشگاه بین المللی امام خمینی

مهراد در مصاحبه با وبلاگ کلاس 6 گفت: قابل توجه است که مهدی دهقان دو بار به عنوان پژوهشگر پراستناد معرفی شده است؛ یک بار در رشته مهندسی و بار دیگر در رشته ریاضیات.

وی اضافه نمود: وابستگی سازمانی هر پنج پژوهشگر پراستناد ایران، دانشگاه هایی است که به آن دانشگاه ها تعلق دارد. تنها مورد متفاوت، مورد رابرت شیرانی است که وابستگی سازمانی خود را دانشگاه استنفورد اعلام نموده، اما جزو پژوهشگران پراستناد ایران به شمار می آید.

وی گفت: در سال 2014 میلادی تعداد پژوهشگران پراستناد ایران 10 نفر بود. این در حالی است که ایران در سال 2014 میلادی در تامسون رویترز، 31 هزار و 550 مدرک ثبت و نمایه سازی نموده است. آمار سال 2015 میلادی در حال تکمیل شدن است و لذا نمی توان به آمار فعلی که نزدیک به 30 هزار مدرک است، استناد کرد.

رئیس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز گفت: تعداد پژوهشگران پراستناد ترکیه 13 نفر اعلام شده است. در این میان وابستگی سازمانی تعداد چهار نفر از پژوهشگران پراستناد ترکیه در وهله اول عربستان سعودی و در مرحله دوم، ترکیه معرفی شده است. ضمناً، یکی از پژوهشگران پراستناد این کشور نیز دومین وابستگی سازمانی خود را کشور رومانی اعلام نموده است. به استثنای چهار پژوهشگر پراستناد در رشته علوم کشاورزی، 9 نفر باقیمانده عموماً مقالات خود را در حوزه های مهندسی و ریاضیات منتشر نموده اند.

وی اضافه نمود: تعداد پژوهشگران پراستناد ترکیه در سال 2014 میلادی، 10 نفر بود که در سال 2015 میلادی به 13 نفر افزایش یافته است. در سال 2015 نیز عربستان سعودی مانند سال قبل برای ارتقای رتبه دانشگاه های خود، از روشی غیرعلمی استفاده نموده است. فهرست پژوهشگران پراستناد در ESI نشان می دهد که وابستگی سازمانی ثانویه (نشانه دوم)، پژوهشگرانی که نام خود را منتسب به عربستان سعودی نموده اند، متعلق به سایر دانشگاه های دنیا هستند.

مهراد گفت: همچنین وابستگی سازمانی اولیه تعداد زیادی از این پژوهشگران به سایر دانشگاه های دنیا تعلق دارد و وابستگی سازمانی ثانویه آنان، عربستان سعودی است. به هر حال، در سال 2015 میلادی، از عربستان سعودی 110 نفر به عنوان پژوهشگر برتر معرفی شده است.

وی اضافه نمود: برعکس جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، کشور عربستان سعودی تقریباً در هر 21 رشته موضوعی که ESI، داده ها را مربوط به این حوزه ها می داند، پژوهشگر پراستناد دارد.

وی گفت: تعداد پژوهشگران پراستناد عربستان سعودی در سال 2014 میلادی، 702 نفر بود که متن های زیادی در این مورد نوشته شد و به نظر می رسد به خاطر انتقادهای فراوان به روش غیرعلمی این کشور، عربستان سعودی در جذب و مشارکت پژوهشگران بین المللی نیز تجدیدنظر به عمل آورده است.

مهراد ادامه داد: تعداد پژوهشگران سایر کشورهای اسلامی مانند مالزی و پاکستان هر کدام تنها سه پژوهشگر پراستناد است.

وی گفت: از کل سه هزار و 126 پژوهشگر پراستناد دنیا، تعداد هزار و 591 پژوهشگر به ایالات متحده آمریکا تعلق دارد. در حالی که تعداد انتشارات نمایه شده جمهوری خلق چین در تامسون رویترز بسیار زیاد بوده، طوری که از نظر رتبه، حائز مقام دوم فراوری علم دنیا است، تعداد پژوهشگران پراستناد این کشور تنها 185 نفر است.

وی گفت: کشور انگلستان از نظر تعداد پژوهشگران پراستناد در رتبه دوم قرار گرفته است. تعداد پژوهشگران پراستناد این کشور 393 نفر است. در همین سال کشورهای آلمان 181، کانادا 87، ژاپن 82، فرانسه 79 و هندوستان 16 پژوهشگر پراستناد دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "5 دانشمند پر استناد ایرانی معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 دانشمند پر استناد ایرانی معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید