4 شهر رکورددار اسراف آب شرب شدند

به گزارش وبلاگ کلاس 6، چهار کلانشهر تهران، اصفهان، مشهد و شیراز با افزایش غیرقابل باور مصرف آب شرب روبرو اند و اگر مردم این شهرها، مصارف بی رویه خود را مدیریت نکنند، با وجود ذخایر خود آب در سدها، در ادامه تابستان با مشکل در تأمین آب شرب در این کلانشهرها روبرو می شویم.

4 شهر رکورددار اسراف آب شرب شدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بارش های کم نظیر سال آبی جاری (از ابتدای مهرماه 97 تاکنون) این برداشت اشتباه را برای بعضی از مردم کشورمان ایجاد نموده که سال جاری می توانیم هرچه قدر می خواهیم آب مصرف کنیم و مشکل آب نداریم؛ غاقل از این که نزدیک به نیمی از آب شرب کشور از منابع زیرزمینی تأمین می گردد و سفره های زیرزمینی تأمین کننده آب شرب نیز به دلیل سال ها اضافه برداشت، با افت قابل توجه کمیت و کیفیت روبرو شده اند.

جدیدترین آنالیز ها نشان می دهد که 130 میلیارد مترمکعب کسری مخازن زیرزمینی داریم، یعنی باید 130 میلیارد مترمکعب آب (برابر با تمام آب قابل دسترس در طول یک سال پربارش) به سفره های زیرزمینی تزریق کنیم تا در آن صورت تازه شرایط سفره های زیرزمینی ما به حالت عادی بازگردد.

تأسف بارتر زمانی است که متوجه شویم در صورت تزریق 130 میلیارد مترمکعب آب شیرین به مخازن زیرزمینی نیز شرایط عادی نمی گردد. چرا که در بعضی نقاط کشور آنچنان برداشت بی رویه از مخازن زیرزمینی داشته ایم که علاوه بر سفره های قابل تجدید، به سفره ها و ذخایر استاتیک و غیرقابل تجدید نیز لطمه زده ایم. لطمه ای که دیگر قابل جبران نیست.

برداشت های بی رویه و مصارف بدون ضابطه آب، در کنار نزدیک به 17 سال خشکسالی، ایران را در شرایطی قرار داده که یک سال پرآب هم نتوانست برای مدت زیادی شهرهای پرتنش کشور را از تنش آبی دور کند.

بارش های کم نظیر 335 میلی متری سال آبی جاری، تنها توانست 101 شهر را که تابستان گذشته درگیر تنش آبی بودند، سال جاری در وضعیت نرمال قرار دهد و همچنان 233 شهر کشور در شرایط تنش آبی قرار دارند.

هم اکنون چهار کلانشهر تهران، اصفهان، مشهد و شیراز با افزایش غیرقابل باور مصرف آب شرب روبرو اند و اگر مردم این شهرها، مصارف بی رویه خود را مدیریت نکنند، با وجود ذخایر خود آب در سدها، در ادامه تابستان با مشکل در تأمین آب شرب در این کلانشهرها روبرو می شویم.

شاهد رشد 3.5 درصدی مصرف آب شرب در کلانشهر تهران و رشد دو برابر مصرف آب شرب در شهر اصفهان، نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.

علاوه بر این، در بسیاری از نقاط کشور، این تصور که سال جاری مشکل آب نداریم، مصارف آب شرب را با افزایش بی رویه و افسارگسیخته روبرو نموده، که اگر روند عدم مدیریت مصرف آب ادامه یابد، احتمال افزایش تعداد شهرهای با تنش آبی در طی تابستان، وجود دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "4 شهر رکورددار اسراف آب شرب شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 شهر رکورددار اسراف آب شرب شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید